Chybou je, ak sa záhrada nezhoduje s kultúrou prostredia. Pri moderných domoch často vidíme vidiecke záhrady. Naopak pri vidieckych sídlach sa vyskytujú záhrady s modernými prvkami. Dôsledkom toho je, že záhrady pôsobia v oboch prípadoch naozaj chaoticky. Ak plánujete pri dome budovať záhradu, ideálne je si ju dôsledne naplánovať vopred.
Netreba hneď všetko zrealizovať naraz, ale držať sa jedného štýlu a predstavy, ako sa záhrada bude vyvíjať. Záhrada je potom každým rokom krajšia. Samozrejme, vždy je možnosť obohatiť modernú alebo tradičnú vidiecku záhradu o originálne prvky, ktoré podčiarknu jedinečný štýl majiteľov. Riešenie dvoch základných typov záhrad má však odlišné pravidlá, ktoré netreba pri ich budovaní podceniť.
Súčasné záhrady prinášajú veľa zaujímavých riešení, prvkov a rastlín, ktoré do takéhoto konceptu vyslovene patria. Dôležitú úlohu tu zohráva voda, ktorá osviežuje, vytvára príjemné efekty a k zeleni sa skrátka hodí. Vodné plochy môžu byť v takejto záhrade menšie aj väčšie. Ideálne ich napojte na terasu alebo spevnenú plochu. Aktuálne je trendové aj využitie exotických rastlín vo vegetačných nádobách, napríklad mrazuvzdorných paliem, či bambusové výsadby.
Striedmosť a správny výber rastlín
Súčasné záhrady vznikajú väčšinou na zelenej lúke, čiže tam, kde na začiatku nič nerastie v blízkosti novopostaveného rodinného domu. Charakterizuje ich farebná striedmosť, využitie menšieho množstva odtieňov – prevažuje však zelená, biela, strieborná, modrá, prípadne fialová. Zvyčajne sa vyberú dve až tri kvitnúce rastliny, ktoré sa v rámci daného priestoru zopakujú na niekoľkých miestach, čo do záhrady vnesie harmóniu. Záhony v tomto type záhrad môžu byť buď na úrovni okolitého terénu, pod jeho úrovňou alebo aj vyvýšené, vďaka čomu záhrada získa zaujímavú hĺbku (môže vyzerať väčšia, než v skutočnosti je). Do modernej záhrady sú vhodné pravouhlé alebo kruhové záhony, ktoré možno doplniť o kruhové priehľady v múroch alebo živých plotoch.
Využitie rôznych prvkov
Geometrické tvary sú jedným z nosných prvkov moderne riešených záhrad. Sú príznačné nielen pre záhony, spevnené či vodné plochy, ale aj pre rôzne oddychové zóny. Naozaj efektne pôsobí, ak je jedna z relaxačných častí umiestnená pod úrovňou záhrady. Štýlový záhradný nábytok (doplnený vankúšmi) je nevyhnutnosťou. Geometrický tvar by tu mali mať aj trávniky, ktoré sa môžu striedať s vydláždenými plochami, prípadne ich môže nahradiť zaujímavá a nenáročná pôdopokryvná zeleň.
Uplatnia sa vždyzelené dreviny, efektné ihličnany, okrasné trávy, trvalky s okrasnými listami, kvitnúce cibuľoviny (tulipány či okrasné cesnaky). Zastúpené by tu mali byť tvarované dreviny, ktoré môžu zaujímavo kontrastovať napríklad s rozložitejšími trávami a trvalkami. Chýbať by nemali ani stromy, ktoré v lete poskytnú blahodarný tieň. V kurze sú stromy s príťažlivou kompaktnou korunkou alebo dáždnikovou korunou.
Súčasné záhrady disponujú prvkami, ku ktorým patria aj efektné vydláždené plochy doplnené štýlovým exteriérovým nábytkom, ležovisko ukryté niekde v zadnej časti pod stromom, ktoré bude slúžiť na únik pred svetom a nabratie pozitívnej energie. Pozor, menšie záhrady by nemali mať množstvo rôznych prvkov, záhonov a rastlín. Vhodné je rozdeliť priestor na niekoľko častí, vďaka čomu sa bude aj malá záhrada zdať väčšia a zaujímavejšia. Jednotlivé časti bez problémov oddelia tvarované živé ploty, múriky či gabiony (drôtené koše naplnené kameňmi). V modernej záhrade sa výborne uplatnia aj zelené steny vytvorené z kvitnúcich alebo nekvitnúcich opadavých drevín, takisto sa tu možno pohrať s vertikálnymi výsadbami. Minimalizmus nie je len o bytoch a domoch, prichádza aj do záhrad, keďže úžitkovej pôdy je čoraz menej.
Voľne rastúci živý plot, prípadne časť plota porastená kvitnúcimi popínavkami, predstavujú najvhodnejšie a najprirodzenejšie ohraničenie tradične ponímanej záhrady. Aktuálne sú trendové aj kvetinové lúky, ktoré môžu nahradiť trávnatú plochu.
Krásy tradičnej vidieckej záhrady
Základom tradičnej záhrady je, na rozdiel od moderného typu, druhová a farebná rozmanitosť flóry. Ohraničuje ju voľne rastúci živý plot, prípadne kvitnúce popínavé rastliny. V záhrade sa nachádza úžitková časť, v ktorej možno vytvoriť kombinácie úžitkových a okrasných rastlín či byliniek.
Pestovanie úžitkových rastlín je dnes trendom, keďže sú v ponuke zaujímavé druhy a kultivary zeleniny, ktoré na prvý pohľad pripomínajú skôr okrasné rastliny. V tradičnej záhrade by nemal chýbať kvetinový záhon, kde počas celej sezóny stále niečo kvitne. Dominuje farebná pestrosť, ale aj rastlinstvo v jednom farebnom tóne. Okrem trvaliek môžu byť jeho súčasťou ruže, v lete kvitnúce dreviny, cibuľoviny či okrasné trávy. Pred letom sa na niektoré miesta môžu vysadiť aj letničky, prípadne v lete kvitnúce hľuznaté rastliny (georgíny a gladioly). Tak, ako to mali vo zvyku naši starí rodičia.
Pokiaľ ide o trávnik, do vidieckej alebo prírodne ladenej záhrady je vhodná aj kvetinová lúka. Rovnako tu môžete vytvoriť aj trávnatú plochu, ktorú budete pravidelnejšie kosiť. S množstvom rastlín to ani v tradičnej vidieckej záhrade netreba preháňať. Pri výsadbe trvaliek by ste mali zohľadniť fakt, že lepšie vyniknú v skupinke, ktorá sa skladá z minimálne troch rastlín jedného druhu. Tradičná záhrada ponúka možnosť vyhrať sa s farbami, prím hrajú najmä pastelové odtiene.
Chýbať by nemali stromy, pod ktoré možno situovať lehátko, hojdaciu sieť alebo jazierko. To by malo mať nepravidelný tvar, pričom brehy môžu byť intenzívnejšie vysadené. Na brehu väčších jazierok možno vybudovať drevené móla. V tradičnej vidieckej záhrade môže byť umiestnený aj záhradný altán, pergola porastené čiastočne kvitnúcimi rastlinami, hojdacie siete, ležoviská a relaxačné kreslá.
Venujte pozornosť aj materiálom a doplnkom
Aj do tradičnej záhrady sa hodí vkusné súsošie, ale nemalo by kompozícii výrazne dominovať. Môžete osadiť doplnky, ktoré pôsobia staro a nájdete ich napríklad pri upratovaní povaly. Určite treba citlivo vybrať dlažbu a osadiť vhodné osvetlenie.
V tradičnej záhrade vynikajú najmä prírodné materiály, ako drevo, kameň a kov. Veľmi pekne pôsobia aj tehlové obklady a plochy. Dobre je sa vyhnúť množstvu druhov materiálov a zamerať sa skôr na pastelové tóny. Oveľa viac tu môžno rozmiestniť kvitnúce rastliny vo vegetačných nádobách, lebo záhradu oživia a dodajú jej mimoriadne príjemný šmrnc.
Kombinácia záhrad
Súčasné záhrady využívajú častejší prienik tradičných prvkov do moderných záhrada a naopak. Veľmi populárne je napríklad zakomponovať do moderných výsadieb lúčne rastliny typické pre vidiecku výsadbu, prípadne vytvárať tvarovo rozmanité záhony, ktoré kombinujú prvky oboch typov záhrad. Čim väčšie plochy klient na záhradu využije, tým je rozmanitosť prienikov širšia a vznikne tak jedinečný, zdravý, súkromný svet prírody pre celú rodinu a priateľov.