Naše bývanie je miesto, ktoré je čiastočne izolované od vonkajšieho sveta. Okrem zdravej stravy a životného štýlu sa v posledných rokoch stáva trendom aj bývanie v zdravšom prostredí. Zdravý dom a bývanie v zdravotne nezávadnom prostredí znižuje riziko rôznych chorôb a alergií na minimum.
Staršie domy so sebou nesú kúsok nostalgie, ale zároveň obsahujú aj nebezpečné materiály často na báze olova. Nezdravé bývanie môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Z toho dôvodu odporúčame používať materiály naturálneho pôvodu, ako je napríklad drevo, prírodné vláknité materiály, hlina, tehla, hybridný betón či kameň.
Zdravý dom a bývanie v ňom sa podpíše nielen na našom fyzickom, ale aj psychickom zdraví. Inými slovami, v zdravom dome zdravý duch.
Tehla alebo pórobetón?
Veční súperi. Každý z materiálov má však svoje kladné, ale aj záporné vlastnosti. Rozhodujúca je vždy predstava investora. Ten si musí pred začatím stavby zvoliť vhodný materiál s prihliadnutím na účel stavby, prostredie a financie.
Životnosť majú oba materiály viac-menej rovnakú. Z hľadiska pevnosti je tehla lepšou voľbou než pórobetón. Akustiku má pri rovnakej hrúbke oboch materiálov výrazne lepšiu tehla. Podľa viacerých odborníkov nejde v konečnom dôsledku o podstatný rozdiel, pretože najviac hluku prechádza do ich vnútra oknami a dverami, čiže rozhodujúca je výsledná súhra akusticko izolačných vlastností obvodových múrov, okien a dverí.
Kladné vlastnosti tehlových materiálov
- pevnosť v tlaku
- akustika a zvuková nepriezvučnosť
- ľahšie sa usuší pri zamoknutí
Záporné vlastnosti tehlových materiálov
- vyššia prácnosť pri výstavbe
- vyššia cena
- v prípade poškodenia, oprava vyžaduje profesionála
V tepelnoizolačných vlastnostiach dominuje pórobetón. Je to homogénny materiál s rovnakou štruktúrou v celom svojom objeme. Na rozdiel od modernej tehly nemá vnútorné vzduchové komory a predely. Vzduchotesnosť sa dá oveľa ľahšie dosiahnuť pri pórobetóne. Príčinou sú opäť vnútorné vzduchové dutiny moderných tehál, ktoré môžu pri poškodení muriva počas výstavby zabezpečiť neželané „vetranie“ celého domu. Tento parameter je dôležitý pri budovaní pasívnych a energeticky maximálne úsporných domov.
Prácnosť pri výstavbe by mala byť nižšia pri pórobetóne. Považuje sa za presnejší materiál než tehla, pretože pórobetónové tvárnice sú podstatne väčšie. Najdôležitejšia v tomto smere je, samozrejme, odborná znalosť, technické vybavenie a zručnosť konkrétnych majstrov, ktorí budú váš dom zhotovovať – takže pozor na murárov ,,A je to“!
Kladné vlastnosti pórobetónu
- tepelnoizolačné vlastnosti
- vzduchotesnosť
- nižšia prácnosť
Záporné vlastnosti pórobetónu
- pevnosť v tlaku
- nižšia schopnosť materiálu prijímať a odovzdávať zabudovanú vlhkosť
- drobenie materiálu a krehkosť