Architekt by mal poznať charakteristiku komunity, rovnako ako lokalitu, jej dopravné napojenie, prírodné priestranstvo, možnosti prepojenia s komunitou a zvážiť veľa ďalších faktorov, ktoré vstupujú do procesu tvorby návrhu projektu. Vytvoriť naozaj kvalitný priestor pre širokú škálu potrieb ľudí sa dá dosiahnuť iba dôkladným plánovaním, analýzou komunity, ale aj vytvorením multifunkčného priestoru schopného reagovať na zmeny potrieb užívania v čase. Dôležitý je aj predpoklad o tom, akých klientov lokalita priláka, o čom môže rozhodnúť aj investor projektu.
Význam vo svete
V zahraničí sa komunitná architektúra stala prominentným spôsobom navrhovania stavieb. Vo Veľkej Británii sa dokonca považuje za rovnocennú s pojmom komunitný rozvoj. Vytvorením prostredia, ktoré prirodzene vedie ľudí k určitým činnostiam, sa zlepšuje angažovanosť ľudí a zvyšuje sa kvalita ich života.
Kráľovský inštitút britských architektov uvádza, že cieľom komunitnej architektúry je zlepšiť kvalitu životného prostredia zapojením ľudí do navrhovania a do správy budov a priestorov, ktoré užívajú. Prostredie funguje lepšie ak sa ľudia, ktorí v ňom žijú a pracujú aktívne zapájajú do jeho tvorby. Participácia vytvára pocit väčšej spolupatričnosti medzi obyvateľmi. Vstupovať do návrhu môže komunita vďaka rôznym metódam, ako napríklad vytvorenie spoločných priestorov pre záhradkárčenie vo vnútrobloku bytovky, priestoru pre spoločné športové aktivity, prípadne priateľské stretnutia a podobne.
Situácia na Slovensku
Na Slovensku poznáme lepšie pojem komunitné centrum. Je to reprezentatívny architektonický koncept zameraný na potreby komunity a vzájomnú interakciu jej členov. Väčšinou poskytuje rôzne formy spoločenských, kultúrnych či edukačných aktivít zameraných na spoločenské blaho. Posilňuje vzťahy medzi obyvateľmi cez spoločné zážitky. Na Slovensku si komunitné centrá väčšinou spájame s činnosťou pre vylúčené komunity (terapeutické komunity, drogovo závislí a pod.). Pri návrhu komunitného centra či komunitnej architektúry je veľmi dôležitá udržateľnosť konceptu, a tiež rovnosť v používaní. Iba takýmto spôsobom je možné vytvoriť pestrú a otvorenú komunitu, ktorá plní svoj cieľ.
Ako vyzerá komunitná architektúra na Slovensku a v Česku? Pozitívnymi príkladmi z Česka sú napríklad KC Máj v Českých Budějoviciach, či Centrum pre voľný čas Na Fialce. Na Slovensku sa vytvorili spoločné priestory pre komunitu v rôznych kultúrno-spoločenských projektoch, napríklad Kasárne Kulturpark v Košiciach, Nová synagóga v Žiline, alebo prestavba starej jedálne v Rači na kultúrno-komunitné centrum Stará jedáleň. V peknom a funkčnom prostredí, kde sa komunita rada stretáva, vzniká množstvo skvelých nápadov pre lepší život, priateľstvá a spolužitie. Na podobnej myšlienke je postavený projekt Senec-Lužianky. Komunitné zóny rozdelíme aj podľa vekových kategórii, aby sme naplno využili potenciál a skúsenosti miestnych obyvateľov.