V čom spočíva koncept 15 minútového mesta

  • Blog
  • urbanizmus
  • 29 Sep 2024
  • 8 min

V dnešnej modernej spoločnosti častokrát čelíme problému s dopravou a dlhými vzdialenosťami. Potreba dochádzania do roboty, vyzdvihnutia dieťaťa zo školy či nákupu potravín nás každodenne núti presúvať sa z miesta na miesto – najmä pomocou automobilov. Nie len že to má obrovský dopad na naše životné prostredie, ale aj na náš čas a naše zdravie. Riešením tohto problému sa zaoberá koncept, ktorý nesie názov 15 minútové mesto.

Mesto krátkych vzdialeností

Predstavte si, že máte všetko potrebné k životu na skok od vášho domova. Ráno sa prejdete do roboty, cez obednú prestávku si skočíte nakúpiť, cestou domov vyzdvihnete dieťa, a to všetko zvládnete na pešo. Touto predstavou sa začal zaoberať profesor Carlos Moreno, ktorý je zakladateľom konceptu 15 minútového mesta. Podľa jeho filozofie by mestá mali byť miestami, kde obyvatelia môžu dosiahnuť všetky svoje denné potreby v krátkom čase – do 15 minút.

Tento koncept prináša inovatívny prístup v rámci mestského plánovania. Kladie dôraz na dostupnosť všetkých základných služieb a potrieb v rámci 15 minút pešej chôdze, bicykla alebo verejnej dopravy. Moreno tvrdí, že mestá by mali byť navrhnuté tak, aby sa v nich dalo ľahko pohybovať bez auta a aby obsahovali rôznorodú zmes funkcií, ako sú bývanie, obchody, školy, parky a verejné priestory.

Jaroslav Škrovánek Head of Development

Kvalitná a kompletná občianska vybavenosť, tak ako v našej mestskej štvrti Senec-Lužianky, je základným faktorom spokojného bývania a dôležitým prvkom 15 minútového mesta. Okrem toho sa filozofia 15  minútového mesta zameriava aj na komunitnú architektúru. Ide o vytvorenie miest, v ktorých sa ľudia cítia príjemne a prepojene so svojim okolím.

Hlavné princípy 15 minútového mesta

Hlavným cieľom tejto urbanistickej filozofie je najmä zníženie závislosti od áut, podpora udržateľného a zdravého mestského prostredia a zlepšenie celkovej kvality života obyvateľov týchto miest. Ostatné princípy 15 minútového mesta sa zameriavajú na:

BlízkosťKľúčové služby a vybavenie v 15 minútových mestách (napr. obchody s potravinami, zdravotná starostlivosť, školy, pracoviská či parky) sú umiestnené v blízkosti miesta, kde ľudia žijú, čím sa znižuje potreba dlhého dochádzania.

Pešia dostupnosť – Ulice sú navrhnuté tak, aby sa mohli obyvatelia bezpečne pohybovať pešo či na bicykli. V týchto mestách sú rozmiestnené široké chodníky, cyklotrasy a zelené plochy, ktoré podporujú aktívnu mobilitu.

Polyfunkčné využitie priestorov – Kombinácia bytových, komerčných a rekreačných funkcií v jednotlivých mestských zónach eliminuje potrebu dlhých ciest a podporuje vznik komunít.

Udržateľnosť a udržateľná mobilita – Prioritou 15 minútového mesta je rozvoj bezpečnej a funkčnej infraštruktúry pre chodcov a cyklistov, čo zahŕňa budovanie cyklotrás, chodníkov a peších zón. Zároveň sa tento koncept snaží o zníženie závislosti od automobilovej dopravy a o podporu využívania verejnej dopravy. Znížením závislosti od áut a podporou chôdze alebo bicyklovania prispieva 15 minútové mesto k ekologickej udržateľnosti, znižuje emisie uhlíka a snaží sa eliminovať dopravné zápchy.

Inkluzívnosť – Tieto mestá sú navrhnuté tak, aby boli prístupné pre všetkých, a to bez ohľadu na vek, vzdelanie či príjem. Mesto všetkým obyvateľom zabezpečuje rovnaký prístup k základným službám a verejným priestorom.

Decentralizácia – 15 minútové mestá sa snažia svoje služby a obchody rozptýliť do rôznych častí a nesústreďovať ich iba v centre mesta. Vďaka tomu sa podporuje myšlienka pešej dostupnosti a všetkého potrebného na skok od domu.

Komunitný život – Koncept zdôrazňuje spoločnú participáciu občanov a podporuje silnejší pocit komunity, kde sa ľudia poznajú a spoločne tvoria živšie miesta na bývanie.

Kvalitné verejné priestory – Tieto mestá a štvrte by mali disponovať aj rôznorodou zmesou parkov, námestí, komunitných centier a iných verejných plôch, kde občania môžu tráviť svoj voľný čas.

V zdravom meste zdravý duch

Koncept 15 minútového mesta sa zameriava na celkové zlepšenie kvality života obyvateľov. Menšie vzdialenosti a väčšia dostupnosť služieb v pešej alebo cyklistickej vzdialenosti prispievajú k neuponáhľanému životu a menšiemu stresu. Okrem toho sa zlepšuje celková kvalita zdravia vďaka zvýšenej fyzickej aktivite a jednoduchému prístupu k zeleným plochám. Tento inovatívny koncept by mohol slúžiť ako odpoveď na problémy spojené s urbanizáciou, ako sú dopravné zápchy, znečistenie ovzdušia a strata kvality života.

Život v takomto meste dokáže byť obrovským prínosom nie len pre vás, ale aj pre životné prostredie. Menej závislosti na automobilovej doprave vedie k nižším emisiám skleníkových plynov, čo prispieva k boju proti klimatickým zmenám. Obyvatelia môžu žiť v zdravšom a menej znečistenom prostredí. Mnohé z týchto miest však prispievajú k zelenšej budúcnosti aj implementáciou rôznych udržateľných prvkov.

Tomáš Šesták CEO

Vo štvrti Senec-Lužianky podporujeme využívanie obnoviteľných zdrojov energie a budúci obyvatelia budú mať možnosť využívať nabíjacie stanice pre elektromobily, inštalovať si fotovoltické panely či veterné turbíny.

Výzvy a prekážky

Napriek mnohým prínosom, ktoré 15 minútové mesto ponúka, existujú aj výzvy, ktoré vznikajú pri implementácii tohto konceptu. Existujúce urbanistické štruktúry, mestá s nízkou hustotou zástavby či tzv. ,,urban sprawl“ (nekontrolované rozrastanie miest, ktoré sa prejavuje najmä v krajinách/regiónoch s vysokou hustotou osídlenia) sú prekážky, ktoré sťažujú zavedenie takéhoto modelu.

Ďalšou výzvou sú napríklad pravidlá týkajúce sa výstavby viacposchodových budov či kombinovanie rôznych typov zástavby v jednej oblasti. V husto osídlených mestách je jedným z hlavných problémov pri zavádzaní takýchto mestských konceptov zónovanie – špecifický typ územnoplánovacieho systému, ktorý obmedzuje určitú oblasť iba na výstavbu jednoposchodových rodinných domov. Tento typ zónovania je súčasťou širšieho systému, ktorý miestnym samosprávam umožňuje regulovať, aký typ výstavby sa môže v určitých oblastiach realizovať.

V mestách s vyššími nákladmi na bývanie môže implementácia konceptu 15 minútového mesta viesť k džentrifikácii. Vyššia kvalita života či lepšia dostupnosť služieb zvyšuje ceny nehnuteľností, čo môže viesť k vytlačeniu nízkopríjmových vrstiev obyvateľstva.

Príklady u nás a v zahraničí

Myšlienka mesta, v ktorom sa ľudia neponáhľajú, sa zapáčila mnohým veľkomestám po celom svete. Dokázali vytvoriť mestá či štvrte, v ktorých presadzujú filozofiu 15 minútového mesta alebo určitých prvkov tohto konceptu. Na implementáciu tohto konceptu do reality je potrebné tzv. multidisciplinárne plánovanie, pod ktoré spadá napríklad kvalitná doprava či premyslený urbanistický dizajn. Kľúčovým prvkom sú zmiešané zóny, v ktorých sa kombinuje bývanie s komerčnými a rekreačnými priestormi.

Tento koncept získal popularitu aj vďaka volebnej kampani parížskej starostky Anny Hidalgovej v roku 2020. Mesto obmedzilo automobilovú dopravu v niektorých častiach mesta, no zároveň výrazne rozšírilo cyklistické trasy a chodníky. Portland v Oregone prijal podobný prístup s cieľom podpory cyklistiky ako primárneho dopravného prostriedku či podpory budovania multifunkčných priestorov. Mesto Melbourne pracuje na iniciatíve 20 minútových štvrtí, v ktorých sa usiluje o zabezpečenie základných služieb do 20 minút. Okrem toho investuje do verejnej dopravy, cyklistických trás a chodníkov.

Na Slovensku môžeme prvky 15 minútového mesta spozorovať tiež. Vybudovanie novej cyklotrasy na Rázusovom a Vajanského nábreží bolo obrovským krokom pre podporu cyklistiky v meste. Aj napriek rozporuplným názorom sa stala cyklotrasa veľmi frekventovanou. Úpravy na trase vyriešili niekoľko problematických bodov na cyklotrase a zlepšili plynulosť automobilovej dopravy.

Jaroslav Škrovánek Head of Development

Naša spoločnosť vidí v tomto koncepte veľký potenciál, a preto sme aj našu novú mestskú štvrť Senec-Lužianky navrhli ako ,,5 minútovú“. Budúcim obyvateľom zabezpečíme kompletnú občiansku vybavenosť a základné služby kúsok od pohodlia domova.

Štvrť sme navrhli tak, aby sa všetci mohli pohodlne kamkoľvek prejsť a nemuseli za každodennými potrebami dochádzať autom. Súčasťou štvrti bude obchodná zóna so všetkým, čo potrebujete, škola a škôlka v blízkosti domova a samozrejme aj jazero v centre verejného priestoru. Nebude chýbať ani množstvo zelených plôch a cyklistických trás, ktoré tejto štvrti dodajú pocit komplexnosti. Senec-Lužianky bude jedinečná štvrť, v ktorej je všetko potrebné na dosah ruky – do 15 minút.

Zaujal vás tento článok ?

Dostávajte nové články o architektúre a urbanizme priamo na mail.